Interaktivní a zábavné tábory a kroužky pro děti
Cíl lekce:
Žáci se naučí, kde v lidském těle leží ledviny a k čemu nám slouží. Na modelu si ukáží, jak probíhá filtrace odpadních látek v ledvinách a jaká je cesta moči z ledvin až po jejich vyloučení z těla.
Zeptejte se Vašich dětí:
Vylučování se děje:
a) ledvinami ……………. moč
b) plícemi ……………….. CO2 a H2O
c) kůží ………………….... pot a maz, NaCl, močovina, kyselina mléčná
d) játry …………………... žlučová barviva
e) trávicím ústrojím... stolice
Hlavním úkolem vylučovací soustavy je filtrovat krev a vylučovat z těla nepotřebné a odpadní látky. Filtrace probíhá v ledvinách, vzniklá moč je skladována v močovém měchýři a vylučována z těla ven. Vylučovací soustavu tvoří: ledviny, močovody, močový měchýř a močová trubice.
Vylučovací soustava
(Obrázek Illu urinary system od Arcadian, Thstehle [Public domain, PD-US], via Wikimedia)
Ledviny jsou párový orgán uložený po stranách páteře v břišní dutině. Slouží k filtraci krve, čímž se odstraňují škodlivé produkty metabolismu, které jsou pak jako moč odváděny z těla. Ledvina je dlouhá 10 – 12 cm, široká 5 – 6 cm, má tloušťku 3,5 – 4 cm. Hmotnost ledviny 120 – 170 g. Velikost a hmotnost ledvin je u žen zpravidla menší než u mužů. Velikost se za života mění.
Ledvina má oválný, fazolovitý tvar, má červenohnědou barvu, na povrchu je hladká a je kryta tenkým vazivovým pouzdrem, které se dá z ledviny lehce sloupnout, a na které naléhá řídké pojivo prorostlé tukem, které chrání ledvinu před mechanickým poškozením. Ledviny jsou uloženy pod stropem břišní dutiny (nejsou však obaleny pobřišnicí), jejich závěs bývá často volný, takže se jejich poloha může měnit např. při dýchání.
Stavba ledviny
Obrázek KidneyStructures PioM (upraveno) od Piotr Michał Jaworski; PioM [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Části ledvin:
Základní funkční jednotkou ledviny je tak zvaný nefron. Každá ledvina obsahuje přibližně 1 milion těchto jednotek, nefronů. Nefron se skládá ze dvou částí: klubíčka a kanálků.
Klubíčko (glomerulus – viz obrázek níže) je tvořeno velmi tenkými krevními kapilárami, kolem kterých je pouzdro (označované jako Bowmanovo pouzdro). V klubíčku vzniká přestupem tekutiny z krve filtrát
(tzv. primární moč). Tato tekutina přechází do kanálků (kanálek = tubulus), kde je složitými fyziologickými mechanismy upravováno její množství a složení. Tímto způsobem se z organismu odstraňují zplodiny metabolismu a přebytečná voda. Kanálky se sbíhají do vývodných močových cest (močovod; latinsky ureter), oba uretery ústí samostatně do močového měchýře.
V glomerulech se vytvoří až 200 litrů primární moče denně. V tubulech je přibližně 99 % vody zpět vráceno (resorbováno) do organismu. Výsledné množství moče je kolem 1,5 – 2 litrů denně, v závislost na příjmu tekutin.
Glomerulus
Obrázek Gray1130 (upraveno) od Mysid, Henry Vandyke Carter [Public Domain, PD-Art], via Wikimedia Commons
Močovod je párový trubicový orgán vycházející z pánvičky ledvinné a ústící do močového měchýře. Má podobu tenké trubice vystlané sliznicí, jejíž funkcí je dopravovat moč, která neustále vzniká v ledvinách, do močového měchýře, kde je shromažďována.
Močovody dospělého člověka jsou dlouhé 25 - 30 cm, průměr močovodu je přibližně 4 - 5 mm. Močovody transportují moč aktivně (moč jimi volně neprotéká) v jednotlivých dávkách, oddělených stahem svaloviny nad i pod tekutinou. Tento úsek obsahu močovodu oddělený zaškrcením se označuje jako močové vřeténko. Stahem putují vřeténka z pánvičky do měchýře 1-5x za minutu. Takto je možný plynulý odtok moče z ledvin i v případě, kdy je močový měchýř naplněn a moč je v něm pod tlakem.
Stavba močového měchýře
Obrázek Illu bladder od U.S. National Cancer Institute's Surveillance, Epidemiology and End Results (SEER) Program [Public domain, PD-US], via Wikimedia Commons
Močový měchýř je dutý, lehce roztažitelný orgán, sloužící jako rezervoár moče před jejím vyloučením z těla. Je uložený v malé pánvi před konečníkem. U člověka má objem cca 600 – 1200 ml, při naplnění
400 – 600 ml obvykle osoba pociťuje nutkání močit.
Je tvořen svalovinou a vystlán přechodným epitelem, tedy výstelkou, která dokáže zvětšovat svůj povrch při rozpínání měchýře náplní. Do močového měchýře ústí močovody z obou ledvin a v oblasti hrdla měchýře začíná močová trubice.
Močová trubice je trubicovitý orgán, který odvádí moč z močového měchýře pryč z těla. Odvod moči regulují dva svěrače (vnitřní, který nejde ovládat vůlí, a vnější, jenž je vůlí ovlivnitelný). U žen je močová trubice rovná a dlouhá zhruba 4 cm. U mužů je esovitě prohnutá, dlouhá 12–25 cm a kromě odvodu moči slouží i jako pohlavní vývodní cesta.
Moč je tekutý produkt látkové výměny, který tělo odstraňuje navenek. U zdravých je to čirá, jantarově žlutá tekutina charakteristického zápachu. Jeho průměrná hustota je 1,02. Průměrné množství vyloučené moči za 24 hodin činí 1,5 litru. Normálně obsahuje moč 96 % vody a 4 % pevných látek.
Reakce moči (pH) se pohybuje mezi 5,5 - 8,0 a dá se, mimo jiné, ovlivnit i stravou:
Močové kameny
Záněty močových cest
Selhání ledvin
Močové kameny
Obrázek Blausen 0595 KidneyStones (upraveno) od Blausen.com staff. "Blausen gallery 2014". Wikiversity Journal of Medicine. DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 20018762. [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více:
Potřebujete poradit? Napište nám na info@vedanasbavi.cz
se na své životní cestě spojily, aby mohly dětem přinášet ještě více smysluplných a zábavných kroužků a táborů. Teď vše rychle a přehledně najdete na www.krouzky.cz
Probíhá přesměrování