Věda nás baví

Interaktivní a zábavné tábory a kroužky pro děti

Lekce IV / 06 - Svaly

Cíl lekce:

Děti si vyrobí funkční model horní končetiny (paže), na které mohou sledovat antagonismus dvojhlavého a trojhlavého svalu pažního.

Zeptejte se Vašich dětí:

  • Co nám umožňují svaly?
  • Kolik je v lidském těle svalů?
  • Jsou všechny svaly stejné?
  • Na jakém principu svaly pracují?
  • Kterou kost simuluje středová nejširší papírová rolička?
  • Jak se jmenuje kloub, kde jsou všechny tři kosti spojeny
  • Jak se jmenuje sval, který je na horní straně (zepředu paže)?
  • Jak se nazývá sval, který máme na zadní straně paže?

Sval

Sval (musculus), často také svalovina, je orgán, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu živočicha nebo jeho části. Sval je tvořen především svalovou tkání. Všechny svaly tvoří svalovou soustavu. Věda, která zkoumá svaly, se nazývá myologie. Svaly slouží k pohybu, jsou zdrojem tepelné energie, zabezpečují polohu těla a polohu vnitřních orgánů. Lidské tělo obsahuje asi 600 svalů, většina jich je párových.

Ne všichni živočichové ale mají svaly. Svaly mají schopnost přeměnit chemickou energii živin v kinetickou energii (účinnost 30 %) a teplo. Zdrojem energie pro svaly je glykogen. Ten je částečně v zásobě. Při větší svalové práci jsou krví dodávány živiny a glukosa. Pracující sval je více prokrven než sval v klidu. Svaly se posilují zejména cvičením. U zdravého jedince pohyb a fyzická práce vede i k posílení srdce a cév. Netrénovaný jedinec při nadměrné zátěži však může dostat kolaps nebo záchvat. Při velkém svalovém zatížení krev nestačí odvádět odpadní látky nebo jsou vyčerpány zdroje energie, dochází ke svalové únavě.

Funkce svalů

Základní vlastností svalové tkáně je schopnost se stahovat (kontrahovat), což je umožněno speciálními vláknitými strukturami uloženými v cytoplazmě všech svalových buněk, myofibrilami. Myofibrily jsou složeny z uspořádaných molekul aktinu a myosinu. Za zvýšené koncentrace vápenatých iontů a přítomnosti ATP dochází k zasouvání tenkých aktinových vláken mezi tlustá vlákna myosinová, myofibrila se zkrátí a dojde ke kontrakci. Stah svalu je podkladem pro veškerý svalový pohyb.

Svalový stah je důsledkem řetězce chemických reakcí, k jejichž proběhnutí je potřeba splnění několika podmínek, v první řadě podráždění svalu a dostatečná zásoba energie ve svalu.

Stavba svalu

Základní stavební jednotkou svalu je svalové vlákno složené z myofibril. Vlákna se spojují ve snopce. Soubor snopců se nazývá svalové bříško, které má na konci bílou šlachu. Pomocí šlach se svaly upínají na kosti.


Stavba svalu
Obrázek 1007 Muscle Fibes (large) (upraveno) od OpenStax College [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Druhy svalů

Hladké svalstvo tvoří jen 3% hmotnosti lidského těla. Hladké svalstvo není ovládáno vůli ale hormonálně. Tvoří mnoho důležitých vnitřních orgánů - žaludek, střeva, děloha, močový měchýř. Jeho buňka je daleko menší než buňka příčně pruhovaného svalstva.

Svalstvo příčně pruhované neboli kosterní je složeno z jednotlivých svalových vláken, upíná se na kostru a umožňuje pohyb. Je ovládáno vůlí. Je pojmenováno podle struktury tmavých a příčných pruhů na svalovém vláknu, pro lepší představivost jsou to např. na grilovaném kuřeti takové ty malé čárky.

Srdeční svalstvo je to svalstvo podobné svalstvu příčnému. Srdeční svalstvo nepatří do pohybové soustavy a pracuje nepřetržitě, nemůžeme jej ovládat vůlí. Buňky jsou propojeny mezibuněčnými spojkami.

  

Druhy svalů
Obrázek 414 Skeletal Smooth Cardiac (upraveno) od OpenStax College [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Svaly horní končetiny

  • Deltový sval
  • Dvojhlavý sval pažní (biceps) - 2 začátky (hlavy); ohýbá paži v loketním kloubu => flexor
  • Trojhlavý sval pažní (triceps) - jedna hlava začíná na lopatce, 2 hlavy na pažní kosti; natahuje paži => extenzor
  • Svaly předloktí - více svalů v několika vrstvách => pohyby předloktí, ruky, prstů

1. Hřbet - natahovače (extenzory) – zápěstí, ruky

2. Dlaňová strana - ohybače (flexory) - zápěstí, ruky

  • Svaly ruky - leží pouze na dlaňové straně

1. 4 svaly palcové - odtahují, přitahují, ohýbají palec a umožňují jeho opozici

2. Svaly malíkové - ohyb, odtažení, přitažení malíčku

3. Mezikostní svaly - mezi zápěstními kostmi (přitahují a odtahují prsty)

4. Červovité svaly - pohybují prsty 

  

Svaly horní končetiny
Obrázek Illu upper extremity muscles (upravenp) od SEER Training [Public Domain, PD US Goverment], via Wikimedia Commons

Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více:

Potřebujete poradit? Napište nám na info@vedanasbavi.cz

se na své životní cestě spojily, aby mohly dětem přinášet ještě více smysluplných a zábavných kroužků a táborů. Teď vše rychle a přehledně najdete na www.krouzky.cz

Probíhá přesměrování