Interaktivní a zábavné tábory a kroužky pro děti
Cíl lekce:
Žáci se na jednoduchých pokusech naučí, co to je setrvačnost a proč některá tělesa zůstávají v klidu přesto, že rozpohybujeme jejich podklad (jiná tělesa).
Zeptejte se Vašich dětí:
Setrvačnost je vlastnost hmotných těles (těles s hmotností), které se snaží setrvat ve stavu před vnějším fyzikálním působením, tj. v případě, že na těleso nepůsobí žádná vnější síla. V mechanice můžeme setrvačnost popsat jako schopnost tělesa neměnit směr ani rychlost pohybu vůči vztažné soustavě. Může se jednat o klid nebo o rovnoměrný přímočarý pohyb. Jsou-li působící síly v rovnováze (tj. vzájemně se ruší) setrvává těleso v původním stavu. Velikost setrvačnosti je přímo závislá na hmotnosti tělesa.
Z praxe známe, že pro uvedení vozíčku do pohybu je třeba na něj rukou působit silou. Pro odpálení míčku na golfu je nutné na míček působit golfovou holí, a pro rozjezd cyklisty na kole musí začít cyklista šlapat - tedy působit na pedály silou, … Dokud na tělesa silou nepůsobíme, zůstávají v relativním klidu. Tedy: Každé těleso setrvává v relativním klidu, pokud není silovým působením jiného tělesa uvedeno do pohybu.
Vozíček se pohybuje dále, i když síla ruky už nepůsobí, golfový míček letí dál, i když se hole už nedotýká a cyklista na vodorovné silnici zůstává v pohybu, i když přestane šlapat. Obecně lze vyvodit i další závěr: Nepůsobí-li na těleso jiná tělesa silou, zůstává dané těleso v rovnoměrném přímočarém pohybu.
Závislost setrvačnosti na hmotnosti
Obrázek Velikost setrvačnosti od VNB
Víme ale, že vozíček se zastaví, cyklista (nezačne-li šlapat) se postupně také zastaví, což je způsobeno odporovou silou vzduchu a třecí silou o podložku. Silovým působením se mění nejen velikost rychlosti, ale i její směr (odraz puku od mantinelu stadionu, úder raketou do tenisového míčku, …).
Nyní je tedy možné formulovat první Newtonův zákon, který hovoří o důležité vlastnosti těles - o setrvačnosti. Proto bývá často také nazýván zákon setrvačnosti: Každé těleso setrvává v relativním klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, dokud není přinuceno silovým působením jiných těles tento stav změnit. … jinými slovy: Nepůsobí-li na těleso síla, pohybuje se těleso bez zrychlení.
Těleso setrvává v klidu nebo pohybu rovnoměrném přímočarém, pokud ho nějaká vnější síla nedonutí tento stav změnit.
S projevy setrvačnosti musíme počítat zejména při rychlých pohybech nebo při pohybech velmi hmotných těles.
Setrvačnost těles v praxi
1. setrvačnost těles v klidu - každé uvedení tělesa do pohybu
2. setrvačnost těles v pohybu - náhlé brzdění těles, náhlá změna směru rychlosti
Autíčko na setrvačník
Obrázek Matchbox Cars Boss Mustang 1972 od Jeff [CC BY 2.0] via Flickr
Důsledky zákona setrvačnosti
Tanker
Obrázek Tanker od GTraschuetz [Public domain] via Pixabay
Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více:
Potřebujete poradit? Napište nám na info@vedanasbavi.cz
se na své životní cestě spojily, aby mohly dětem přinášet ještě více smysluplných a zábavných kroužků a táborů. Teď vše rychle a přehledně najdete na www.krouzky.cz
Probíhá přesměrování