Cíl lekce:
Žáci se seznámí s pojmem jednoduchý stroj a dozvědí se, jaké základní druhy jednoduchých strojů známe a k čemu se používají (např. jak přemístit těžký předmět s ušetřením energie). Prakticky si sestaví páku, kladku a kladkostroj.
Zeptejte se Vašich dětí:
Jednoduché stroje jsou využívány k usnadnění práce. Jejich základním principem je působení menší silou po delší dráze. Nutnost delší dráhy způsobuje, že celková mechanická práce, vykonaná s pomocí jednoduchého stroje, zůstane stejná (ve skutečnosti dokonce vyšší kvůli třecím silám). Proto také nelze tvrdit, že s použitím jednoduchých strojů lze ušetřit práci. Společným rysem těchto strojů je jednoduchá konstrukce a jednoduchý princip. Části ostatních mechanických strojů se skládají z jednotlivých jednoduchých strojů. Existuje šest základních jednoduchých strojů: páka, kladka, nakloněná rovina, kolo na hřídeli, klín a šroub.
Páka je ve své podstatě tyč, která je otočná kolem osy, která je k ní kolmá. Páka se skládá ze tří základních částí: osa rotace (kolem ní se páka otáčí), rameno břemene (působí na těleso - břemeno) a rameno síly (působí na něj člověk nebo stroj). Páka se využívá nejčastěji pro zmenšení síly - čím delší rameno, tím je potřeba menší silové působení. Páky se dělí na jednozvratné a dvojzvratné podle toho, kde na páce leží obě ramena sil vzhledem ke středu otáčení.
Dvojzvratná páka
Obrázek LeverFirstClass od Iainf [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Jednozvratná páka
Obrázek LeverSecondClass od Iainf [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Kladka je kotouč s drážkou na obvodu, kterou prochází např. lano nebo řetěz. V technické praxi se kladky používají u nejrůznějších mechanismů, např. jeřáb, výtah, napínák drátů a lan.
Druhy kladek
Obrázek Pohyblivá a pevná kladka od VNB
Pevná kladka je druh kladky, která je upevněna na nějaké konstrukci a umožňuje volný posun lana (řetězu) a změnu jeho směru. Kladka je v rovnováze, pokud na oba konce lana působí stejné síly. Pevná kladka neušetří sílu, ale změní směr síly, kterou na těleso působíme.
Volná kladka je zavěšena na laně, jehož jeden konec je upevněn a na druhý působí síla. Břemeno se zavěšuje za třmen kladky. S použitím volné kladky se ušetří asi polovina síly, protože na to, aby byla kladka v rovnováze, je potřeba působit silou o poloviční velikosti, než je tíha břemene a kladky.
Kladkostroj vzniká spojením pevné kladky a volné kladky, příp. více kladek. Kladkostroj kombinuje výhody volné kladky, kdy se ušetří polovina síly, a pevné kladky, kdy dojde ke změně směru síly. Pomocí kladkostroje lze zmenšit sílu potřebnou ke zvedání a přesouvání těžkých předmětů: zapojení 1 volné kladky = síla : 2; zapojení 2 volných kladek = síla : 4.
Kladkostroj
Obrázek Pulley 2 (PSF) od Pearson Scott Foresman [Public domain], via Wikimedia Commons
Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více: